Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Tanık dedikleri madde bağımlısı’

->

-> 260

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 15 Aralık 2017’de yol denetimi sırasında gözaltına alınan ve Antalya Emniyet Müdürlüğü binasından atlayarak intihar ettiği ileri sürülen 19 yaşındaki Murat Araç’ın soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı devam ediyor. Yaşanan süreci değerlendiren KHK ile kapatılan ÇHD Antalya Şube Başkanı avukat Deniz Yıldırım, soruşturmadaki çelişkilere dikkat çekti. Yıldırım, olayın ardından Araç’ın cenazesinin hastaneye çıplak getirildiğini, otopsi raporu ve fotoğraf gibi birçok delillin kendilerine iletilmediğini belirtti. Amed Barosu Başkanı Ahmet Özmen’in 22 Ocak’ta Gazipaşa Savcısı ile görüştüğünü kaydeden Yıldırım, “Baro başkanının yaptığı görüşmenin ardından öğrendik ki, dosyada bir tanık var. Bu tanığın hem akli dengesinin yerinde olmadığını hem de uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve herkesçe tanınan biri olduğunu öğrendik. Bu kişi Murat’ın oradan atladığını iddia eden kişi” dedi.

‘Üçüncü katta ne işi var?’

Araç’ın Emniyet’in neden üçüncü katına götürüldüğünün hala muğlak olduğunu ve aydınlatılamadığını dile getiren Yıldırım, “Murat’ın kimlik tespiti için emniyetin zemin katında fotoğrafları çekiliyor ve buradan da TEM’e teslim edilmesine karar veriliyor. Ancak kafaları karıştıran durum ise, Murat hiçbir işi yokken neden üçüncü kata çıkarılıyor? Emniyet’in üçüncü katı bilgi işlem odası fakat Murat’ın üçüncü katta hiçbir işi yok, dolayısıyla bu durumun açıklanacak hiçbir yönü yok” dedi.

‘Takipçisiyiz’

Araç’ın cebinden çıktığı iddia edilen Arapça bir nottan dolayı dosyaya kısıtlılık kararı getirildiğinin altını çizen Yıldırım, “Bu olayda kısıtlama getirilmesi ve etkin soruşturma yürütülmemesi bizi endişeye düşürdü. Bu olaydaki adli kuvvet, savcılığın her gün gördüğü ve beraber çalıştığı memurlar. Bu olayda ilgisi olan memurlarla bir soruşturma yürütülüyor. Bundan dolayı bizim talebimiz oldu. Bu soruşturmayı Gazipaşa’nın yürütülmemesi konusunda. Bugün ne oldu ne yapıldı hiçbir bilgimiz yok. Zaten otopsiye ilişkin de raporlar ve kamera kayıtları da verilmedi. Tüm bunlar dosyanın etkin bir şekilde yürütülmesini ve olayın aydınlatılacağına dönük umudumuzu giderek zayıflattı” diye konuştu. Tüm bunlara karşı davanın peşini bırakmayacaklarını belirten Yıldırım, 60 avukatın bu süreci takip ettiğini aktardı.

Ergin Çağlar/Antalya-MA