Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Katletmek ‘hukuka uygun’

->

-> 262

Kürdistan’da devreye konulan ‘çöktürme planı’ kapsamında katledilen onlarca yurttaş için yargının ‘takipsizlik’ kararları devam ediyor. Cizîr’de 2015’te katledilen Mehmet Emin Levent’in dosyasına takipsizlik veren savcılık, Levent’in katledilmesini ‘hukuka uygun’ buldu

Kürdistan’da 2015 yılında başlatılan saldırılarda hayatını kaybeden yurttaşların ailelerinin yaptığı başvurular, birer birer rafa kaldırılıyor. Şimdiye kadar birçok yurttaşın dosyasına “takipsizlik” veren yargı kararının son örneği ise, 2015’te Cizîr’de (Cizre) evinin önünde katledilen Mehmet Emin Levent’in dosyası oldu. Soruşturmaya “takipsizlik” kararı verilirken, yapılan değerlendirmede, vücudunda ateş artığına rastlanılmaması ve görgü tanığının anlatımlarına rağmen Levent’in ölümü için “hukuka uygun” denildi.

‘Bakkala giderken gördüm’

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eksiklikler tamamlanmadan takipsizlik kararı verilirken, dosyada Levent’in ölümüne tanıklık eden komşusu Halise Menteş’in ifadesine yer verildi. Menteş, ifadesinde olayı şöyle anlattı: “Evden bakkala giderken gördüm. Bir anda silah sesleri gelmeye başladı, bir anda Mehmet Emin’i yerde sırt üstü yatarken gördüm, kafasından kan akıyordu. Başına geldik, nabzını kontrol ettiğimizde nabzı atıyordu. Mehmet Emin’i bir battaniyeye sardık ve sokağın kenarına götürdük. Çatışmalar olduğu için Mehmet Emin’i eve ya da hastaneye götüremedik.”

Rapor da var ama…

Ölümünden saatler sonra ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Levent’in cenazesi, ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada Levent’ten alınan el ve avuç içi svapları, elbiseler ve yaralandığı sırada bir kadına ait beyaz tülbent, Diyarbakır Kriminal Polis Labaratuvarı’nda incelenmeye alındı. İnceleme tutanağında, “M. Emin Levent isimli şahıstan alınan svaplarda atış artıklarına rastlanılmamıştır…” ifadelerine yer verildi. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün TEM Büro Amirliği’ne gönderdiği yazıda da olay gününe dair operasyonda olan araçların kamera görüntüleri istendi ancak olaya dair tek bir görüntü, kamera kaydı, İHA görüntüsü veya ses kaydı gönderilmedi. Levent’in ölümüne yol açan kurşuna dair balistik rapor alınması talebinde de bulunuldu. Ancak verilen yanıtta, benzer diğer vakalarda karşılaşıldığı gibi hangi silaha ait olduğunun “belirlenemediği” yanıtı verildi.

‘Örgüt bağına rastlanmadı’

Bütün eksikliklere rağmen savcılık, “Kovuşturmaya yer yok” kararı vererek, dosyayı kapattı. Kararda, “Maktulün kimliğinin tespit edilmesine binaen PKK/KCK terör örgütü üyesi olup olmadığı yönünde yapılan araştırmaya ilişkin tanzim edilen arşiv araştırma tutanağı ve maktul hakkında örgüt üyesi olduğu yönünde herhangi bir bilgiye rastlanmadığının bildirildiği… güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyon esnasında öldürüldüğü değerlendirilen maktulün ölümünde güvenlik güçlerinin operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri… tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi. ÖHP avukatları karara itiraz ederek, kapatmak yerine etkin bir soruşturma yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

ŞIRNEX/MA