Bizi takip edin

Kadın

‘AKP-ÖSO ittifakı kadınlar için daha vahim’

->

-> 334

Dini referans göstererek yapılan açıklamalar ile şiddet ve istismarın arttığını belirten HDP’li Kaya, DAİŞ’in de bu referanslardan beslendiğine işaret etti ve ‘AKP-ÖSO ittifakının kadınlar için tehlikesine’ dikkat çekti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekil Hüda Kaya, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik artan cinsel istismarın, en önemli kaynaklarından birinin de din adı altında Kur’an dışı, eril, ırkçı, sahte referanslar olduğunu vurguladı. Kaya, DAİŞ ve ÖSO türevlerinin de bu kaynaklardan beslendiğine işaret etti. İktidarın dini referansları istismar eden söylem ve politikalarının şiddet ve istismara zemin oluşturduğuna işaret eden Kaya, Türkiye’de kadını ilgilendiren her gündemin çok ciddi bir kuşatma ve baskı altında olduğunu vurguladı. OHAL ve savaş ile erkek şiddetinin dozunun iyice arttığına dikkat çeken Kaya, sadece 2017 yılında 409 kadının katledildiğini hatırlatarak, “Bu, kadın cinsine yönelik bir kıyımdır, katliamdır” dedi.

Tecavüz meşrulaştırılıyor

“Karanlığı, nefreti, savaşı, kanı dayatanlara karşı kadınların 8 Mart’ta bir kez daha nasıl alanlara döküldüğüne şahit olduk” diyen Kaya, özellikle toplumun nefret ile bölündüğü böylesi bir ortamda kadınların tüm renkleriyle ve farklılıklarıyla İstanbul’dan Amed’e dayanışmasının ve kadın ittifakını gerçekleştirmesinin önemli olduğuna işaret etti. Kaya, AKP’nin dini referansları istismar ederek, çürümenin en korkunç boyutunu görünür hale getirdiğini kaydetti. Kendini hoca olarak tanıtan şahısların kadınlar ve kız çocukları ile ilgili din adına ahlak, vicdan ve insanlık dışı ifadeler kullandığını hatırlatan Kaya, “Onların oluşturduğu binlerce külliyat ve kaynak bugün hala ilahiyatlarda din diye öğretiliyor. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu hocaların öğrettiği işte bu din. Onların inandığı iktidarcı, eril dinciliğe göre, çok evlilikten çocuk yaşta evliliğe tutun, tacizi, şiddeti, tecavüzü meşrulaştırmaya kadar her şey mübah. Kadını kullanılabilir ve erkeği mutlu edecek bir meta konumunda gösterebilecek tüm referanslara sahipler ve kendi uydurdukları bu referansları kullanarak hoca diye geçiniyorlar bu şarlatanlar” sözlerini ifade etti.

DAİŞ’i besleyenler de bunlar

DAİŞ ve türevlerini besleyen dinamiklerin de bu kaynaklar olduğuna işaret eden Hüda Kaya, DAİŞ’in küresel güçlerin bazı organizasyonları ve lojistik destekleriyle ortaya çıkartılmış bir yapı olmakla birlikte, aynı zamanda referans anlamında yüzyıllardır uydurulan bu virüslü kaynaklardan ürediğinin altını çizdi.

Kuşatmayı dayanışma kırar

Şengal, Kobanê ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde dağıtılan bir DAİŞ gerçekliği olduğunu hatırlatan Kaya, on binlercesinin sınır içi ve dışında ÖSO gibi yapılanmalarda kamufle olduğuna işaret etti. Böyle bir yapılanmanın şu an iktidar tarafından “milli” diye insanlara dayatılıp, dua istendiğine dikkat çeken Kaya, kadınlar açısından bu durumun AKP-MHP ittifakından daha vahim olduğunu vurguladı. Burada da yine erkekçi, iktidarcı, virüslü, dincilik referanslarıyla yapılan bir işbirliğinin söz konusu olduğunu kaydeden Kaya, bu gidişata dur diyecek olanların yine kadınlar olduğunu ifade etti. Kaya, şöyle konuştu: “AKP’nin dini istismar eden, bu saltanatçı zihniyetine karşı mücadele ederken, zaman zaman diğer inanan kadın çevrelerini ve inançlı halkı rencide edecek ve ötekileştirecek bir dil kullanılabiliyor. Bu dile dikkat etmemiz lazım. Bu virüslü ve zehirli erkekçi, iktidarcı anlayışa karşı biz kadınlar, muhalifler, emekçiler, geleceğini barış, huzur, sevgi üzerine ortaklaştırmak isteyen tüm kesimler dayanışmak zorundadır. Bu kuşatmayı ancak böyle kırabiliriz.”

Zeynep Kuray /İstanbul-ANF