Bizi takip edin

Haber

TEV-DEM göçmenlere Erdoğan’ın politikalarına alet olmama çağrısı yaptı

->

-> 659

Türkiye’nin bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek için göçmenleri Efrîn’in köylerine yerleştirmeye başlamasına ilişkin açıklama yapan TEV-DEM, göçmenlere Erdoğan’ın politikalarına alet olmama çağrısı bulundu

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türkiye’nin Efrîn’de demografik yapıyı değiştirmek için Etmê Kampı’ndaki göçmenleri talan edilen Efrîn’in köylerine yerleştirdiğine yönelik gelen bilgilere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘Türkiye mezhep savaşları peşinde’

Türkiye’nin Efrîn ve köylerini işgal etmek için 20 Ocak’ta başlattığı saldırılar devam etmektedir denilen açıklamada şöyle devam edildi: “Türkiye her daim Suriye’deki birlik içerisinde devam eden ortak yaşamı hedeflemiş ve Suriye’deki savaşı artırmanın yollarını aramıştır. Türkiye Suriye topraklarına yönelik yönelimlerde yasaklanmış silahlar ve savaş uçaklarını kullanarak uluslararası tüm kural ve hukukları ayaklar altına alıyor. Türkiye bu sefer de tüm dünyaya karşı çıkarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye genelinde aldığı ateşkes kararına uymamaktadır. Türkiye bölgede bir iç savaş çıkarmanın yanı sıra fitne ve mezhep savaşları peşindedir. Türkiye Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin sonuçsuz kalması üzerine Suriye’den göç eden milyonlarca göçmeni Avrupa’ya karşı bir tehdit olarak kullanmaya başlamıştır. Göçmenleri bugün de Efrîn’e yönelik saldırılarda stratejik bir silah olarak kullanmaktadır. Türkiye insan hakları ve insani yardım yönündeki yalanları ortaya çıkmıştır. Etmê Kampı’nda bulunan göçmenlerin Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan Efrîn’in köylerine yerleştirilmeye başlanması vahim sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Başta bu köylerde yaşayan yurttaşların hayatını tehlikeye atacaktır. Bu köylerde yaşayan yurttaşlar, yaşam alanlarında Türkiye ve DAIŞ terör grupları ile direnişçi güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanması nedeniyle can güvenlikleri sağlanmak amacıyla köyden çıkarılmıştır. Bu yurttaşlar köylerinin bir an önce bu terör grupları ve Türk devletinin işgalinden özgürleştirileceği günleri beklemektedir. Göçmenlerin bu köylere yerleştirilmesi köy sakinleri ile göçmenler arasında yeni bir savaşın çıkmasını tetikleyecektir. Bu temelde Türkiye’nin bölgede yürüttüğü demografik yapıyı değiştirme girişimleri bölge güvenliğini tehlikeye atmaktadır.”

‘Karanlık oyunları şiddetle kınıyoruz’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “TEV-DEM olarak bölgede oynanan karanlık oyunları şiddetle kınıyoruz. Türkiye yaşam alanlarında yaşanan savaştan kaçan göçmenleri halklarımıza karşı kullanmak istemektedir. Baas Rejimi de 1960’lı yıllarda “Arap kemeri” projesi ile aynı politikaları yürütmüş ve halkları birbirine düşürmeye çalışmıştır. Suriye’deki farklı halk ve inançlara karşı olmadığımızı kesin bir dille belirtmek isteriz. Öyle ki Efrîn, devrimden hemen sonra ve Suriye’deki savaşla birlikte yüz binlerce göçmene kucak açmıştır. Ancak Suriye halklarının bölgedeki halkımıza karşı kullanılmasına karşı duracağız. Tüm sorumlu kurumlara, uluslararası güçlere, Güvenlik Konseyi’ne, insan hakları örgütlerine Türkiye’nin göçmenleri istismar eden bu politikalarına karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Etmê Kampı’nda bulunan göçmenler başta olmak üzere Türkiye’deki tüm göçmenlere bu oyunlara karşı tedbirli olma ve Erdoğan’ın politikalarına alet olmama çağrısı yapıyoruz. Efrîn halkı zafere kadar hiçbir şekilde geri adım atmayacaktır.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: ANHA