Bizi takip edin

Haber

‘Newroz’u kitlesel ve coşku ile karşılayabilirsek, Saray’ın tepelerinde korkunun hakim kılınmasını sağlayacağız’

->

-> 327

‘İstanbul’u Amed’e dönüştürebilirsek bu kör gidişi durduracak morali, güç birliğini yaratmış oluruz’ diyen siyasi parti temsilcileri, ‘Newroz’u büyük, kitlesel ve coşku ile karşılayabilirsek, Saray’ın tepelerinde korkunun hakim kılınmasını sağlayacağız’ dedi

İstanbul’da bu yıl 21 Mart günü “Newroz direniştir; faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla kutlanacak Newroz için başlatılan hazırlıklar devam ediyor. Çok sayıda kesimin çağrı yaptığı Newroz için Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez de katılım çağrısında bulundu.

‘Ölü toprağı üzerimizden atmış olacağız’

Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, kadınların 8 Mart’ta başlattığı coşkuyu Newroz’la taçlandırmak gerektiğini belirterek, “Sokağın baskı altına alındığı, işçi haklarının yok edildiği, çocuklara tecavüz edildiği, savaş politikalarının toplumu bir çürümeye ittiği bir süreçte Newroz; halkların birleşik mücadelesinin yan yana gelmesinin ve sisteme itirazın göstergesidir. Bu Newroz’un ülkeye biçilen tekçi, milliyetçi, üniter, faşizan sisteme nasıl itiraz edileceğinin göstergesi olacak. Eğer Newroz’u büyük, kitlesel ve coşku ile karşılayabilirsek, Saray’ın tepelerinde korkunun hakim kılınmasını sağlayacağız. Ve ölü toprağı üzerimizden atmış olacağız. Bu yüzden bu Newroz tarihsel açıdan son derece önemli bir sürece denk geliyor” diye konuştu.

‘Newroz, Kürt halkıyla yan yana gelmenin adıdır’

Devrimci Parti olarak ezilen tüm halkları, işçi sınıfı ve kadınları, Newroz’da Kürt halkıyla omuz omuza alanlara çağıran Piroğlu, şöyle dedi: “Omuz omuza durursak, güçlü karşı çıkışları gösterebilirsek, İstanbul’u Amed’e dönüştürebilirsek bu kör gidişi durduracak morali, güç birliğini yaratmış olacağız. Bu güçle, karanlık gidişi durdurup, toplumun ve ülkenin felakete sürüklenmesini halklar cephesinden durduracağız. Newroz, savaş politikalarına, yoksul çocuklarının ölümüne, kadınların sokakta öldürülmesine, çocuklara yurtlarda, tarikat ocaklarında, tecavüz edilmesine ‘dur’ demenin ve Kürt halkıyla yan yana gelmenin adıdır. Bu amaçla tüm halkımızı Newroz’a katılmaya çağırıyoruz.”

‘Newroz özgürlük ateşidir’

Ülkenin sıkıyönetim ortamına dönüştürüldüğünü ve Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında Newroz’a hazırlandıklarını kaydeden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez ise, yaratılan bu koşulların kendilerini daha da motive ettiğini söyledi. Newroz’un halklar için bir simge ve bayram olduğunu vurgulayan Sönmez, “Newroz bu topraklarda özgürlük ateşidir. Halkların birbiriyle kardeşçe bir arada yaşama iradesini ortaya koydukları bir süreçtir. İktidarın halkların bir arada yaşamasına tahammülü olmaması bu yüzdendir. Türkiye’de 2018 Newrozu’na giderken hem Ortadoğu’da hem de bölgenin diğer coğrafyalarında ve Türkiye’nin iç siyasetinde savaş eksenli bir siyaset yürütülüyor. Newroz’un, kardeşliğin, barışın, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün günü olmasını temenni ediyoruz. Newroz’da, birlikte mücadele ettiğimiz bütün güçlerle, dünyaya, Ortadoğu ve Türkiye halklarına eşitlik, barış ve kardeşlik mesajlarımızı ileteceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Newroz başarının hamlesi olmalı’

Sönmez, bu Newroz’u sadece halkların özgürlük ateşi olarak değil Türkiye’yi demokrasiye götürecek ve mevcut gidişata “Dur” diyebilecek bir ittifakı oluşturabilecek bir süreç olarak görmek gerektiğini söyledi. Sönmez, “Bizim muradımız Türkiye’de muhaliflerin ‘Hayır’ kampanyasında olduğu gibi kendi farklılığıyla, sözünü bağımsız söyleme iradesini ortak mücadele alanlarında birleştirmek ve 2018’de başarılı olabilecek bir hamleye çevirmektir. Newroz da bu aşamalardan biri olmalıdır. Bunun için yapılabilecek her türlü etkinlikte parti olarak yerimizi alacağız. Buradan şimdiden herkesin Newroz’unu kutluyorum” dedi.

MA / Bilal Seçkin