Bizi takip edin

Haber

Mardinli yurttaşlar: Barışı haykırmaya çağırıyoruz

->

-> 259

Mêrdîn’de Newroz kutlamalarına katılım çağrısında bulunan yurttaşlar, ‘Newroz ateşi, kaos ortamında yaşayan Ortadoğu halkları için kurtuluş ve başlangıçtır. Barışı haykırmaya çağırıyoruz’ dedi

Mêrdîn Newroz Tertip Komitesi, geçtiğimizi gün yaptığı açıklamayla, “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla kent genelinde gerçekleştirilecek kutlamaların startını verdi. 17 Mart’ta Qoser, (Kızıltepe) 18 Mart Dêrik ve Şemrex, (Mazıdağı) 19 Mart merkez ilçe Artuklu, 20 Mart Midyad ve Stewr (Savur) ilçelerinde düzenlenecek kutlamaların finali ise, 21 Mart’ta sokağa çıkma yasağı sırasında birçok mahallesi yerle bir edilen Nisêbîn’de (Nusaybin) yapılacak.

‘Barışı haykırmaya çağırıyoruz’

“Dehak’a karşı gelen Demirci Kawa’nın yoldaşları olarak Newroz alanında olacağız” diyen Felek Fidan, Newroz ateşinin tüm halklara barış, özgürlük ve umut getireceği inancında olduğunu söyledi. Bu Newroz’a halkların ve barışın kazanacağını belirten Fidan, bu yılki kutlamaları direniş ruhu ile karşılayacaklarını belirtti. Tüm baskı ve engellemelere rağmen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda olduklarını ifade eden Fidan, birçok rengi içerisinde barındıran Mardinlileri de alanlara çağırdı. “2018 Newroz’u tecridi kıracak” diye belirten Fidan, finali Nusaybin’de yapılacak kutlamaların önemine dikkat çekerek, “8 Mart ruhunun Newroz’a taşınması için çalışacağız. Tüm kadınları Newroz alanını doldurmaya ve seslerini haykırmaya davet ediyoruz. Barışı haykırmaya çağırıyoruz” çağrısında bulundu.

‘Zalimlerin zulmünü yıkacağız’

Mart ayının halkların baharı olduğunu söyleyen Türkan Erol da, “Newroz’u Demirci Kawa’nın ruhuyla sahiplenelim. Gençler ve kadınlar Newroz alanına akmalı” dedi. Kırıma ve savaşın kadınların yaşamı üzerinde yarattığı tahribata dikkat çeken Erol, “Mardinli kadınlar olarak kendi renklerimiz, zılgıtlarımız ve elbiselerimizle alanlarda olarak zalimlerin zulmünü yıkacağız” diye konuştu.

‘Ortadoğu halkları için kurtuluş ve başlangıçtır’

Newroz’un hem yaşamın hem de direnmenin başlangıcı olduğunu kaydeden HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Sincar ise, “Newroz ateşi, kaos ortamında yaşayan Ortadoğu halkları için kurtuluş ve başlangıçtır” mesajı verdi. Sincar, kent sakinlerini kutlamaları sahiplenmeye çağırdı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği üyesi Eyüp Güven de, başta Kürtler olmak üzere halklar için yeni bir yaşamın başlangıcı olan Newroz’u büyük bir coşku ile karşılayacaklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA