Bizi takip edin

Kadın

Kadınların gündemi Efrîn

->

-> 346

Dünyanın birçok yerinde kadınların düzenledikleri etkinliklerde Efrîn’e yönelik işgal saldırısı kınandı. Kadın mücadelesinin erkek egemen zihniyetini temsil eden tüm diktatörlere karşı olduğunu belirten kadınlar, direniş çağrısı yaptı

Kadın mücadelesinin bir günle sınırlı olmadığını gösteren kadınlar, birçok programla Dünya Kadınlar Günü etkinliklerini sürdürdü. Avustralya’dan Avrupa’ya birçok merkezde bir araya gelen kadınların gündeminde Efrîn’e yönelik Türkiye’nin başlattığı işgal saldırısı vardı.

Kadın kimliği üzerine

Avustralya’nın Melbourne kentinde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe telekonferans aracılığıyla katılan gazeteci ve kadın hakları aktivisti Meral Çiçek, Efrîn’e yönelik saldırılara ve kadınlar gününe ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Etkinlikte, toplumun kadın kimliği üzerine fikirlerinin alındığı video gösterimi ve Kürt kadınları ile çocuklarının Kürtlerin ulusal kıyafetlerini tanıttığı defile yapıldı. Etkinlik kadınlardan oluşan koronun şarkılarıyla sona erdi.

Hannover’de yürüyüş

Almanya’nın Hannover kentinde bir yürüyüş düzenlendi. Şehit Ronahî Kadın Meclisi Hannover, Şehit Meryem Kadın Komünü Hildesheim, Şehit Berçem Cîlo Kadın Meclisi Salzgitter, Şehit Zozan Cudî Kadın Komünü Braunschweig, Feminist Kadın komitesi Celle, Jinên Ciwanên Azad, Jinên Arîn Mîrkan Meclisi Walsrode, JXK ve TAJÊ’nin organize ettiği yürüyüşte, Paris’te katledilen 3 Kürt devrimci Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın posterlerinin taşınmasına müdahale etmek isteyen polislere kadınlar tepki gösterdi. Kadınlar polislere, “Sakine Cansız sadece bizim için değil, tüm dünyada özgürlüğü arayan herkes için direniş sembolüdür. Rosa Lüxemburg gibi biriydi” diyerek tepki gösterdi. Festival alanında sonlanan yürüyüşün ardından, Koma Jinên Volkana Şoreşê, Koma Rêdûr, Koma Laliş Folklörü Celle, Koma Şehit Şiyar Folklörü Salzgitter, Cangorî Hacer Folklörü Walsrode, Şehit Serhat Folklörü Lehrte ve süpriz olarak Serhildan û Evin etkinlikte sahne aldı. Etkinlik “Bijî Berxwedana Efrîn’ê”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Yaşasın 8 Mart Uluslararası Kadın Günü” sloganlarıyla sona erdi.

Yüzlerce kadın buluştu

Hollanda’nın Den Haag kentinde, belediye tarafından organize edilen kutlamada, yüzlerce kadın bir araya geldi. Etkinlikte Avrupa Jineoloji Merkezi çalışanları, Jinwar ve jineoloji üzerine bir seminer verdi.

Londra’da panel

İngiltere’nin başkenti Londra’da Roj Kadın Meclisi’nin organize ettiği bir kadın paneli düzenlendi. “Rosa’lardan Arîn Mîrkanlara, Avesta Xabûr’dan Barînlere kadın mücadelesi ve Rojava Kadın Devrimi” konulu panele konuşmacı olarak Meral Çiçek katıldı. Konuşmasında kadın mücadelesinin önemine değinen Çiçek, Efrîn’de Türkiye’nin saldırılarına karşı direnen kadın savaşçılara dikkat çekti. Kadın mücadelesinin erkek egemen zihniyetini temsil eden tüm diktatörlere karşı olduğunu vurgulayan Çiçek, buna karşı tüm kadınları direnişe çağırdı.

HANNOVEN/ANF