Bizi takip edin

Kadın

Fikriye: Hepimiz Efrîn’iz

->

-> 242

TSK ve ona bağlı ÖSO güçlerinin Efrîn’e yönelik saldırıları karşısında halkın direnişi 54’üncü gününe girdi. Büyük bir katliam tehdidi altında olan Efrîn’e Kuzey Suriye kentlerinden gelen canlı kalkan eylemcileri ise, kenti terk etmemekte kararlı. Yediden yetmişe herkesin akın ettiği canlı kalkan eylemi türküler, halaylar ve sloganlar eşliğinde büyük bir coşkuyla devam ediyor.

Qamişlo’dan yola çıkan ve bütün engellere rağmen kente ulaşmayı başaran 58 yaşındaki Fikriye Reşid de eylemcilerden biri. Efrîn halkının yanında olduklarını göstermek için kente geldiklerini dile getiren Reşid, eylemlerinin ilk günden bu yana büyük bir coşku ve moral ile sürdürdüklerini ifade etti.

Saldırılara halaylarıyla, türküleriyle cevap olduklarını söyleyen Reşid, “Erdoğan’ın top ve uçakları bizi yolumuzdan edemez. Biz buraya beş altı gün için gelmedik. Aylarca, yıllarca bu uçaklar altında kalsak da Efrîn’i Erdoğan’a vermeyeceğiz. Bu soğukta ve ortalıkta uyusak da Efrîn’den vazgeçmeyeceğiz” dedi. Efrîn’de yapılan katliamlara karşı uluslararası kamuoyunun sessizliğine dikkat çeken Reşid, “Uluslararası devletler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yaptığı komployu bugün Kürt halkına yapmak istiyor. 20 yıl geçmesine rağmen biz teslim olmadık bu davayı büyüttük. Önderliğimize sahip çıktık. Bugün Efrîn’e yapılan da aynı aklın senaryosudur” diye konuştu.

Halkların Efrîn’de irade savaşı verdiğini söyleyen Reşid, BM’nin ateşkes kararına da değinerek, “Efrîn de Suriye’nin bir parçası değil mi? Herkes sessiz bir şekilde Erdoğan’ın katliamını izliyor” diyerek Efrîn’de katliam yapanların DAİŞ zihniyetli olduğunu söyledi. “Biz hepimiz bugün Efrîn’iz” diyen Reşid, “Herkes bunu bilsin ki bir Kürt dahi kalsa Efrîn’den çıkmayacağız” diye konuştu.

Ruhenda Amed/Efrîn-Jinnews