Bizi takip edin

Haber

Antepliler: Efrin’den tek çakıl dahi atılmadı

->

-> 738

Efrin işgal saldırısı bölgeye zarardan başka hiçbir şey getirmediğini söyleyen Antepliler, ‘Biz Efrin’den Türkiye tarafına tek bir çakıl taşı atıldığını dahi duymadık ve görmedik’ dedi

TSK ve ÖSO’nun Efrin’e yönelik 53’üncü gününe giren saldırılarına, Suriye iç savaşından kaçan 450 bini aşkın mülteciye ev sahipliği yapan Efrin’e sınır kenti Dîlok’tan (Antep) tepki geldi. Efrin saldırılarının koordine edildiği merkezlerden olan kentlerinin savaş ile anılmasından rahatsız olan Antepliler, savaşın bölgeye zarardan başka bir şey getirmediğini ifade etti.

‘Zarardan başka hiçbir şey getirmedi’

Efrin’e saldırının Ortadoğu halklarına düzenlenen saldırı olduğunu belirten Yusuf Koşmaz, saldırının bir diğer yandan Efrin’deki barışçıl ortama karşı yapılmış bir komplo olduğunu söyledi. Saldırının amacının bölgedeki halkların kardeşliğine darbe vurmak olduğunu kaydeden Koşmaz, şöyle devam etti: “Biz halk olarak tekrardan çözüm sürecine dönülmesini ve Ortadoğu da barışı yaygınlaştıracak politikaların izlenmesini istiyoruz. Türkiye, Efrin, Kobanê, Erbil, Süleymaniye ve Zaxo ile kardeşlik ilişkisi kurmalıdır. Efrin operasyonu bölgeye zarardan başka hiçbir şey getirmedi.”

‘Tek bir çakıl taşı atılmadı’

Suriye iç savaşı başladığından beridir Dîlok’un her konuda geriye gittiğini dile getiren Mehmet Şimşek ise, savaşın bölgeye sürekli zarar getirdiğini söyledi. Halkın artık savaştan sıkıldığını sözlerine ekleyen Şimşek, “Operasyon başladığından beridir insanlar ölüyor; çocuklar ölüyor. Biz çocukların ölmesini istemiyoruz. Savaşın hiçbir iyi yanı yok. Türkiye Efrin’e ‘Bize saldırılıyor’ gerekçesiyle girdi ama biz Efrin’den Türkiye tarafına tek bir çakıl taşı atıldığını dahi duymadık ve görmedik” diye konuştu.

MA / Muhamet Abdulkadir Esen