Bizi takip edin

Kadın

‘Bu sessizliğiniz felakete yol açar’

->

-> 329

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları katliam riskini artırırken, 8 Mart’ta kente giden kadınlar arasında yer alan Behiye Ehmed Hesen, tüm dünyanın sessizliğini eleştirdi. Sosyalist kadınlar ise, kente dayanışma amaçlı bir canlı kalkan grubu göndereceklerini açıkladı

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları 52’nci gününe girdi ve kentte yaşayan siviller savaş uçaklarının kent merkezini bombardımana tutması nedeniyle büyük bir katliam ile karşı karşıya. Tüm bu saldırılara karşı kenti terketmeyen ve kurdukları eşitlikçi sisteme sahip çıkan kadınlar ise, tüm Efrîn halkı ile birlikte büyük bir direniş içerisinde. Efrînli kadınlara destek vermek için ise Lübnan, Filistin ve Kuzey Suriye kentlerinden binlerce kadın 8 Mart’ı Efrîn’de kutlamıştı.

‘Efrîn’i yalnız bırakmayacağız’

Kente giden binlerce kadın arasında yer alan ve Qamişlolu 50 yaşındaki Behiye Ehmed Hesen, günlerdir kentte olduklarını ve aralıksız Türkiye’nin saldırılarının sürdüğünü söyledi. Canlı kalkan olarak gittikleri alanlarda, yoğun saldırıların devam ettiğini kaydeden Behiye, “Erdoğan çoluk çocuk, kadın yaşlı demeden vuruyor. Dünya kamuoyu da buna sessiz kalıyor. Neden kimse Efrîn’in sesini duymuyor? Bu sessizlik büyük felaketlere yol açacak” vurgusu yaptı. Eylemlerine devam edeceklerini ve Efrîn halkını yalnız bırakmayacaklarını söyleyen Behiye, “Efrîn bizim sesimizdir” dedi.

‘Efrîn direnişimiz kazanacak’

Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), Özgür Sosyalist Kadınlar (JAS) ise Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına karşı kente bir canlı kalkan grubu göndereceklerini açıkladı. SYPG ve JAS açıklamsında Cizîr ve Fırat kantonlarından yola çıkacak binlerle birlikte yeni canlı kalkan gruplarını da göndereceklerini ifade etti. “Faşizm yenilecek” vurgusunun yapıldığı açıklamada, şunlar belirtildi: “Türk devletinin işgaline karşı, tüm dünyada ezilen halklarımız ve ilerici devrimci güçler, milyonlar olup alanlara çıkmalı ve Efrîn direnişimize güç vermelidir. Sömürgecilik, faşizm yenilecek, Efrîn direnişimiz kazanacaktır.”

EFRÎN/QAMIŞLO-JINNEWS-ANF